EN / PL

CO2 rządzi klimatem

20-09-2020

Przeszłe zmiany klimatu pokazują, jak bardzo klimat jest czuły na wahania ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Tak naprawdę dowodzą, że człowiek może znacząco wpływać na klimat przez emisje naszej cywilizacji.

Wzrost ilości gazów cieplarnianych w atmosferze powoduje, że Ziemia wypromieniowuje w kosmos mniej energii, niż otrzymuje od Słońca. Powoduje to powstanie nierównowagi bilansu energetycznego Ziemi, którą mierzymy za pomocą tzw. wymuszania radiacyjnego, wyrażanego w W/m2.

O ile stopni zmieni się temperatura przy określonej zmianie wymuszenia radiacyjnego? To zależy od czułości klimatu planety, definiowanej jako docelowa zmiana temperatury w odpowiedzi na podwojenie stężenia CO2 w atmosferze po tym, jak bilans radiacyjny planety powróci do stanu równowagi, co może trwać wiele stuleci. Prowadzone różnorodnymi metodami badania klimatu sugerują, że wynosi ona 2-4,5°C, z najbardziej prawdopodobną wartością około 3°C.

Jak na ironię, kiedy sceptycy mówią o przeszłych zmianach klimatu, to w zasadzie dostarczają w ten sposób dowodów dużej czułości klimatu i dodatniego sprzężenia zwrotnego. Wysoka czułość klimatu oznacza znaczny wpływ rosnącej koncentracji dwutlenku węgla na ocieplanie się klimatu. A dziś to my zwiększamy stężenie CO2 w atmosferze.

Marcin Popkiewicz / Nauka o Klimacie

CZYTAJ TAKŻE

20-09-2020

Opowieść o dwóch filmach

“ Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas ...

20-09-2020

Zniknie kluczowa bariera rozwoju elektromobilności – opublikowano projekt rozporządzenia wdrażającego E-Taryfę

Naczelny postulat „Białej Księgi Elektromobilności PSPA”, dotyczący wprowadzenia sp...

20-09-2020

Nie chcemy już dłużej czekać!

Naukowcy mówią jasno – zostało mniej niż 10 lat, żeby ocalić naszą planetę.&n...