EN / PL

O szkodliwości modowych pokus

11-04-2021

Kto nie lubi kupić sobie kolejnego t-shirta, czy sukienki. Szybka moda jest coraz tańsza, a co za tym idzie – coraz dostępniejsza. Na te pokusy szczególnie podatni są najmłodsi klienci, którzy przy okazji wyrabiają sobie, tragiczne w skutkach dla naszej planety, nawyki.

Przemysł odzieżowy jest jednym z głównych źródłem emisji gazów cieplarnianych. Tysiące ton wyrzucanych ubrań piętrzą się na wysypiskach. Zastanawiacie się, skąd się tam wzięły? W zasadzie prosto ze sklepowych półek - trzy na pięć ubrań trafia na wysypiska śmieci lub do spalarni w ciągu roku od zakupu. A to nie wszystko. Podczas prania tanich, syntetycznych tkanin włókna mikroplastiku trafiają do rzek, mórz i oceanów, w konsekwencji zatruwając żyjące tam organizmy. Rocznie to aż pół miliona ton plastiku! Do 2050 r. przemysł modowy będzie odpowiedzialny za ponad jedną czwartą naszego całkowitego wpływu na zmiany klimatu.

Liderem w tym niechlubnym wyścigu modowej konsumpcji są Brytyjczycy, którzy kupują najwięcej ubrań w Europie. Co grosza, trend ten nabiera tempa – mieszkańcy Wysp kupują dwa razy więcej ubrań niż dekadę temu.

 

Sami producenci szybkiej mody przyznają, że sytuacja wymaga zmiany, ale niewielu z nich podjęło konkretne działania. Część międzynarodowych koncernów odzieżowych wprowadziła natomiast kodeksy postępowania. Zawierają one zasady, do których firma stosuje się, wybierając i kontraktując fabryki i podwykonawców. Skupiają się one wokół praw zatrudnianych tam ludzi – są to min. praca z wolnego wyboru, brak dyskryminacji, niewykorzystywanie pracy dzieci, płaca wystarczająca na godne życie, normy godzin pracy i dodatkowo płatne nadgodziny oraz godne warunki pracy.

Warto też wziąć sprawy w swoje ręce i przyjrzeć się producentom ubrań, zadając kilka pytań – czy do produkcji używają materiałów z recyklingu, i czy swoich klientów do recyklingu zachęcają, czy niesprzedany towar trafia do spalarni, czy ogranicza ilość mikroplastiku w swoich ubraniach? Jednak  najważniejszym pytaniem i tak pozostanie – czy naprawdę tego potrzebuję?

 

Źródło: bbc.com
Foto: William Mattey/Pexels

CZYTAJ TAKŻE

18-04-2021

Francja stawia na jednoślady

Francuzi, którzy zdecydują się pozbyć swojego starego samochodu otrzymają 2500 euro na z...

11-04-2021

W Japonii wiśnie zakwitły najwcześniej od 1200 lat. Naukowcy ostrzegają: To symptom poważnego kryzysu!

Wiosna w Japonii kojarzy się ze świętem kwitnących wiśni, znanym jako sakura. Obchodzone jest o...

20-09-2020

CO2 rządzi klimatem

Przeszłe zmiany klimatu pokazują, jak bardzo klimat jest czuły na wahania ilości dwutlenku węgl...