EN / PL

Czy pożegnamy się z lemurami?

11-04-2021

Badacze biją na alarm - znacznej części endemicznych gatunków morskich i górskich grozi wyginięcie. Gatunki endemiczne to takie, które występują w konkretnych niszach ekologicznych – np. na wyspie, paśmie górskim, czy danej krainie geograficznej.

Z nowych badań wynika, że blisko połowa endemicznych gatunków morskich i 84 proc. endemicznych gatunków górskich będzie zagrożone wyginięciem, jeśli temperatura na naszej planecie wzrośnie o więcej niż 3°C. A to, jeśli obecne trendy się utrzymają - może nastąpić już w 2100 r. Będzie się to działo stopniowo i wiele gatunków zniknie w najbliższych dziesięcioleciach.

Według badań opublikowanych w Biological Conservation, utrzymanie globalnego wzrostu temperatury na poziomie 1,5°C - docelowego limitu ustalonego w Porozumieniu paryskim - zmniejszyłoby ryzyko globalnego wymierania dziesięciokrotnie. 

Taki optymistyczny scenariusz oznacza, że zaledwie 2 proc. endemicznych gatunków lądowych będzie zagrożonych wyginięciem. W scenariuszu pesymistycznym zagrożonych będzie aż 20 proc.

Podnoszenie się poziomu mórz i oceanów, ekstremalne zjawiska pogodowe, utrata siedlisk, zanieczyszczenie i eksploatacja zasobów dodatkowo zwiększają ryzyko wyginięcia endemicznych gatunków wyspiarskich.

Najbardziej narażone na skutki zmian klimatu są Madagaskar, Filipiny, Sri Lanka, jak również Wyspy Karaibskie i te, położone na  Oceanie Indyjskim, które w ciągu najbliższych 30 lat mogą stracić wszystkie endemiczne gatunki roślin. Wśród zagrożonych zwierząt są madagaskarskie lemury, żurawie błękitne z RPA, żółwie olbrzymie z Galapagos i pantery śnieżne żyjące w Himalajach.

Gatunki te doskonale przystosowały się do życia na określonym, ograniczonym terenie. Przez to nie są zdolne do adaptacji do innego środowiska. A to czyni je bardziej podatnymi na zmiany klimatu. Gatunki wyspiarskie są szczególnie zagrożone, ponieważ charakteryzują się wysokim poziomem endemiczności i niewielką liczebnością populacji żyjącą na stosunkowo niewielkim obszarze.

 

Źródło: theguardian.com
Foto: Pexels

CZYTAJ TAKŻE

18-04-2021

Francja stawia na jednoślady

Francuzi, którzy zdecydują się pozbyć swojego starego samochodu otrzymają 2500 euro na z...

11-04-2021

W Japonii wiśnie zakwitły najwcześniej od 1200 lat. Naukowcy ostrzegają: To symptom poważnego kryzysu!

Wiosna w Japonii kojarzy się ze świętem kwitnących wiśni, znanym jako sakura. Obchodzone jest o...

11-04-2021

O szkodliwości modowych pokus

Kto nie lubi kupić sobie kolejnego t-shirta, czy sukienki. Szybka moda jest coraz tańsza, a co ...