EN / PL

W Japonii wiśnie zakwitły najwcześniej od 1200 lat. Naukowcy ostrzegają: To symptom poważnego kryzysu!

11-04-2021

Wiosna w Japonii kojarzy się ze świętem kwitnących wiśni, znanym jako sakura. Obchodzone jest ono od ponad tysiąca lat. Przepiękne białe i różowe kwiaty rozkwitają w miastach i w górach. Te niezwykłe widoki przyciągają do Japonii tysiące turystów.

W tym roku sezon kwitnienia wiśni nadszedł niepokojąco wcześnie. Naukowcy ostrzegają, że jest to symptom kryzysu klimatycznego, który zagraża ekosystemom na całym świecie.

Yasuyuki Aono, badacz z Uniwersytetu Prefektury Osaka, z historycznych dokumentów i pamiętników zebrał informacje sięgające 812 roku naszej ery. Na tej podstawie stwierdził, że kwiaty wiśni, które w centralnym mieście Kioto, osiągnęły szczyt kwitnienia 26 marca, zakwitły najwcześniej od ponad 1200 lat. Z kolei w stolicy kraju - Tokio, kwiaty wiśni osiągnęły pełny rozkwit 22 marca, co jest drugą najwcześniejszą datą w historii.

Daty kwitnienia wiśni zmieniają się każdego roku, w zależności od wielu czynników, w tym pogody i opadów. Jednak ogólna tendencja jest taka, że dzieje się to coraz wcześniej. Według danych zebranych przez Yasuyuki Aono, w Kioto data ta przez wieki oscylowała wokół połowy kwietnia. Zaczęło się to zmieniać po roku 1800. Według historycznych zapisów wiśnie kwitły pod koniec marca zaledwie kilka razy.

– Tak wczesne kwitnienie wiśni to dopiero wierzchołek góry lodowej ogólnoświatowego zjawiska, które może zdestabilizować systemy naturalne i gospodarki krajów – powiedział prof. Amos Tai z Uniwersytetu Chińskiego w Hongkongu.

Istnieją dwa źródła podwyższonej temperatury, która jest głównym czynnikiem powodującym wcześniejsze kwitnienie kwiatów: urbanizacja i zmiany klimatyczne. Wraz ze wzrostem urbanizacji, miasta stają się cieplejsze niż otaczające je obszary. Nazywane jest to efektem wysp ciepła. Jednak ważniejszym powodem są zmiany klimatyczne, które spowodowały wzrost temperatury nie tylko w całym regionie, ale i na świecie. Mogą mieć one trwały wpływ na całe ekosystemy i zagrozić przetrwaniu wielu gatunków.

Najlepszym dowodem na to jest fakt, że  w tym roku wiśnie zakwitły wcześnie nie tylko w Japonii, ale też w Waszyngtonie. Według służby tamtejszego parku narodowego, drzewa nad Potomakiem obsypały się kwieciem już 31 marca.

Jednak skutki zmian klimatycznych nie ograniczają się tylko do kwiatów wiśni. Wiele innych roślin również doświadcza zmian w swoim cyklu życiowym. I to one mogą one mieć wpływ na stabilność ich ekosystemów. Według prof. Amosa Taia to samo zjawisko ma już miejsce w przypadku wielu upraw i cennych gospodarczo roślin. Stwarza to duże problemy choćby dla bezpieczeństwa żywnościowego i źródeł utrzymania rolników. W wielu najbardziej wrażliwych regionów świata są łańcuchy dostaw żywności przerywane są np. przez susze.

– Rolnictwo jest dziś coraz bardziej jak hazard. Zmiany klimatu sprawiają, ze rolnicy nie są w stanie przewidzieć co wydarzy się w systemach ekologicznych, w których przecież funkcjonowali od dziesiątek lat – dodał prof. Tai.


Żródło: cnn.com
Foto: Karam Alani / Pexels

 

CZYTAJ TAKŻE

18-04-2021

Francja stawia na jednoślady

Francuzi, którzy zdecydują się pozbyć swojego starego samochodu otrzymają 2500 euro na z...

11-04-2021

O szkodliwości modowych pokus

Kto nie lubi kupić sobie kolejnego t-shirta, czy sukienki. Szybka moda jest coraz tańsza, a co ...

20-09-2020

CO2 rządzi klimatem

Przeszłe zmiany klimatu pokazują, jak bardzo klimat jest czuły na wahania ilości dwutlenku węgl...