EN / PL

Co jest kluczem do rewolucji w elektryfikacji transportu? Baterie, głupcze!

20-02-2020

Elon Musk już dekadę temu, kiedy temat „elektryków” na nowo się pojawił, rozpoczął przygotowania do produkcji własnych baterii i budowy sieci ładowania. Nikogo nie trzeba przekonywać, że geniusz jest geniuszem. Dekadę później do podobnych wniosków doszli już wszyscy.


Nawet Toyota, która do tej pory kojarzył nam się gównie z hybrydami i hybrydami plug-in, razem z firmą Panasonic Toyota stworzyła spółkę joint venture (Toyota 51%, Panasonic 49%) Planet Energy and Solutions. Zajmie się ona rozwojem pryzmatycznych baterii do pojazdów, które zamierza sprzedawać innym producentom samochodów.

„Wierzymy, że baterie — jako rozwiązanie zapewniające zasilanie pojazdów i różnych modeli mobilności, oraz jako rozwiązanie wielu innych wyzwań środowiskowych - będę odgrywały kluczową rolę w rozwoju społeczeństwa” – mówią przedstawiciele obu firm.

Do gry wkracza również Unia Europejska. Widząc jak kolejne koncerny po CATL, LG Chem i BYD ogłaszają plany budowy zakładów produkujących baterie w Europie, rządy Niemiec i Francji ogłosiły wspólnie inicjatywę budowy zakładów w obu krajach. Jeszcze parę lat temu wierzono, że produkcją baterii zajmą się producenci samochodów, ale szybko okazało się, że to zbyt duże wyzwanie rozwojowe i finansowe, a firmy zajmujące się produkcję baterii są gotowe przejąć zadanie. Unia ma świadomość, że to ostatni moment na włączenie się do gry na rynku, który wedle szacunków wart będzie 25 miliardów euro rocznie już w połowie dekady. Bez zdecydowanych działań pieniądze te uciekną poza obszar UE bezpowrotnie. Deklaracje rządów Francji i Niemiec są ambitne – zbudowanie najlepszej i najbardziej przyjaznej środowisku baterii. Pierwsze zakłady mają powstać w Keiserslauter i w Hauts, a każdy ma kosztować 2 miliardy euro.

To świetne informacje dla rozwoju elektromobilności na świecie. Czy do gry włączy się także Polska? Na razie cieszymy się, że powstają u nas zakłady obcych koncernów, takich haj LG Chem. Jak nie wyszło z samochodem elektrycznym, to może baterie? ElectroMobility Poland do dzieła!

Jacek Fior/Redakcja ClimateNOW!

Źródło/Source: cleantechnica.com CleanTechnica

CZYTAJ TAKŻE

20-09-2020

CO2 rządzi klimatem

Przeszłe zmiany klimatu pokazują, jak bardzo klimat jest czuły na wahania ilości dwutlenku węgl...

20-09-2020

Opowieść o dwóch filmach

“ Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas ...

20-09-2020

Zniknie kluczowa bariera rozwoju elektromobilności – opublikowano projekt rozporządzenia wdrażającego E-Taryfę

Naczelny postulat „Białej Księgi Elektromobilności PSPA”, dotyczący wprowadzenia sp...