EN / PL

Na to czekaliśmy! Butelki z roślinnego plastiku, które rozkładają się w rok!

29-05-2020

Holenderska firma Avantium we współpracy z Coca-Colą, Carlsbergiem i Danone opracowała „roślinny plastik”. Stworzony przez Avantium materiał ma zastąpić plastik w łańcuchu dostaw żywności.

Nowe tworzywo na pierwszy rzut oka przypomina papier, a wykonane jest z kukurydzy, pszenicy i buraków. Dzięki temu całkowicie rozpada się już po roku kompostowania, lub w ciągu kilku lat, jeśli nie zostanie poddane temu procesowi. 

– To innowacyjne rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne w kontekście zrównoważonego rozwoju. Do produkcji tworzywa nie wykorzystuje się paliw kopalnych i może być poddane recyklingowi, lub też po prostu ulec samoistnej biodegradacji w naturze – wylicza zalety wynalazku Tom Van Aken, dyrektor generalny Avantium.

 

Obecnie, zanieczyszczenie plastikiem (w tym mikroplastikiem) stanowi ogromny globalny problem. Zastosowanie nowego materiału na taką skalę, jaką może dać współpraca z potentatami jak Coca-Cola czy Carlsberg, pewnością będzie miało pozytywny wpływ na jego zniwelowanie.

 W pierwszej fazie tego innowacyjnego projektu powstawać będzie 5000 ton roślinnego plastiku rocznie. Pozwoli to oszacować zapotrzebowanie rynku i stosunek klientów do nowych opakowań. Avantium jednak spodziewa się szybkiego zwiększenia tej liczby, ze względu na ogromne zapotrzebowanie na "zrównoważony plastik".

 

Źródło: www.avantium.com

 

CZYTAJ TAKŻE

18-04-2021

Francja stawia na jednoślady

Francuzi, którzy zdecydują się pozbyć swojego starego samochodu otrzymają 2500 euro na z...

11-04-2021

W Japonii wiśnie zakwitły najwcześniej od 1200 lat. Naukowcy ostrzegają: To symptom poważnego kryzysu!

Wiosna w Japonii kojarzy się ze świętem kwitnących wiśni, znanym jako sakura. Obchodzone jest o...

11-04-2021

O szkodliwości modowych pokus

Kto nie lubi kupić sobie kolejnego t-shirta, czy sukienki. Szybka moda jest coraz tańsza, a co ...