EN / PL

Łąki sposobem na walkę z suszą!

17-06-2020

Polska wysycha – to fakt. Jesteśmy jednym z najbardziej ubogich w wodę krajów Unii Europejskiej. Całkowite zasoby wody pitnej w Polsce wynoszą 4 mld m3, czyli trzy razy mniej niż średnia europejska. To ilość porównywalna z zasobami Egiptu. Niestety zasoby wodne z każdym rokiem będą się zmniejszać.

Globalne ocieplenie sprawia, że susze które występowały w Polsce co 5-6 lat, teraz zdarzają się nawet co roku. W Światowym Dniu Walki z Pustynnieniem i Suszą warto sobie uświadomić, że odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosimy wszyscy.

Wodę marnujemy przy myciu, po prostu nie zakręcając kranów, wykorzystując ją do mycia samochodów, czy wyrzucając jedzenie. Statystyczny Polak rocznie wyrzuca nawet 237 kg żywności, tj. około 1,5 bochenka chleba dziennie! Każdego dnia więc pośrednio marnujemy ponad 1000 litrów wody – tyle jej bowiem potrzeba do jego produkcji.

Nierozważne zużycie wody to także pielęgnacja zieleni. Trawniki, tak popularne w Polsce, wymagają regularnego podlewania i koszenia. Kołem ratunkowym jest zakładanie łąk kwietnych.

  • Łąki nie tylko zatrzymują wilgoć na dłużej, ale także nie trzeba ich regularnie kosić, nawozić i podlewać.
  • Łąki nie wymagają także dużych powierzchni, można je zakładać na niewielkim obszarze.
  • Są siedliskiem owadów zapylających, m.in. pożytecznych trzmieli, motyli czy chrząszczy.
  • Łąki są nie do przecenienia, szczególnie w czasie upałów. Pozwalają bowiem obniżyć temperaturę i zapobiegać efektowi miejskich wysp ciepła. Wyższa roślinność nie tylko pełni funkcję izolatora, ale także zapobiegając parowaniu wody z gleby przeciwdziała suszy.

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że roślinność łąkowa sprzyja ochronie bioróżnorodności, zdecydowanie skorelowanej z ochroną klimatu. Dzięki temu, że środowisko staje się znacznie bogatsze, piękniejsze jest także znaczenie odporniejsze na postępujące zmiany klimatu. 

 

Redakcja Climate Now!
Fot.: Pexels.com

CZYTAJ TAKŻE

07-07-2020

#Trashrun – czyli sportowcy zachęcają do łączenia aktywności fizycznej i sprzątania śmieci

Ruszyła akcja #trashrun. Pod przewodnictwem m. in. sportowców olimpijskich, paraolimpijs...

07-07-2020

Golden Marketing Conference online – GMC Live! vol. 2

Już 15 lipca odbędzie się  Golden Marketing Conference online – GMC Live! vol. 2. Ko...

26-06-2020

Zmiany klimatu w Polsce. Raport PAN pokazuje czarne chmury nad naszym krajem

Zespół Doradczy ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk opublikował raport, kt&...