EN / PL

W wyniku zderzeń z wiatami przystankowymi ginie w Polsce około 1 mln ptaków rocznie

19-06-2020

Okazuje się, że przezroczyste ekrany akustyczne, wiaty przystankowe oraz budynki są niebezpieczne dla ptaków. Jest to jedna z przyczyn śmiertelności ptaków na skutek działalności człowieka, o której mówi się coraz częściej.

Jak wskazują eksperci, właściwie dotychczas nie byliśmy świadomi tego, że przeszklone budynki i wiaty mogą być dużym zagrożeniem dla lotnych zwierząt. Ptaki, w odróżnieniu od człowieka, nie są w stanie rozpoznać elementu przezroczystego, takiego jak szkło, czy tworzywo sztuczne, jako bariery. Obecnie problem ptasich kolizji badają naukowcy w USA, Austrii Kanadzie, Szwajcarii w Niemczech oraz w Polsce. Rozwiązanie problemu może rozwinąć zrównoważone budownictwo jeszcze bardziej pod względem minimalizowania wpływu na otaczające środowisko. W toku rozwoju miast decydenci oraz deweloperzy będą musieli częściej zwracać uwagę na szkodliwość „niewidzialnej architektury” przy projektowaniu i budowaniu infrastruktury w miastach. Problem kolizji ptaków ze szklanymi obiektami jest znany od lat, jednak dopiero teraz są opracowywane metody jego minimalizacji.

W przypadku Polski dane dotyczą kolizji z ekranami akustycznym i wiatami przystankowymi. Zabezpieczenia dla ptaków są pomijane już na etapie projektowym, o wykonawczym nie wspominając. Brak zainteresowania ze strony decydentów miast czy inwestor wynika raczej z braku świadomości odnośnie wpływu wprowadzonych zastosowań. Największą trudność w uzyskaniu precyzyjnych danych stanowi niska wykrywalność ofiar, spowodowana aktywnością lokalnych drapieżników i padlinożerców, głównie lisów, kotów czy kun.

Zachęcamy do lektury opracowania „Ochrona ptaków przed kolizjami ze szklanymi budynkami. Praktyczne i skuteczne rozwiązania”, które szczegółowo przybliża problem kolizji ptaków w Polsce.

 

RDOŚ Olsztyn/Redakcja ClimateNOW

CZYTAJ TAKŻE

07-07-2020

#Trashrun – czyli sportowcy zachęcają do łączenia aktywności fizycznej i sprzątania śmieci

Ruszyła akcja #trashrun. Pod przewodnictwem m. in. sportowców olimpijskich, paraolimpijs...

07-07-2020

Golden Marketing Conference online – GMC Live! vol. 2

Już 15 lipca odbędzie się  Golden Marketing Conference online – GMC Live! vol. 2. Ko...

26-06-2020

Zmiany klimatu w Polsce. Raport PAN pokazuje czarne chmury nad naszym krajem

Zespół Doradczy ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk opublikował raport, kt&...