Syberyjskie miasto Wierchojańsk jest znane z ekstremalnego zimna. Temperatury zimą spadają tutaj poniżej -50°C. Jednak 20 czerwca temperatury w mieście wzrosły do 38°C. Jeśli zostanie to potwierdzone przez Światowe Stowarzyszenie Meteorologiczne, jest to najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano na północ od koła podbiegunowego.
Wierchojańsk doświadczył już wcześniej ekstremalnych upałów. 25 lipca 1988 roku miasto osiągnęło rekordową wówczas temperaturę 37,3°C. Nowy rekord, bije jednak ten sprzed 32 lat.
Na całym świecie maj był o 0,63°C cieplejszy od średniej temperatury w maju 1981 roku do 2010 roku, co według Copernicus Climate Change Service wystarczyło, by ustanowić nowy rekord. Jednak w niektórych częściach Syberii, szczególnie w północno-zachodniej części kraju, temperatury w maju były aż o 10 stopni C wyższe od średniej.
Region arktyczny ociepla się dwa razy szybciej niż reszta Ziemi. To zjawisko znane jako arktyczne ocieplenie. Według danych Copernicus średnie temperatury na Syberii od grudnia do maja były również najcieplejsze w historii, od 1979 roku. Łącząc ten fakt z danymi NASA sięgającymi 1880 roku, badacze sugerują, że ten sześciomiesięczny okres jest prawdopodobnie bezprecedensowym w ciągu ostatnich 140 lat.
Źródło: https://www.sciencenews.org/article/siberia-verkhoyansk-record-heat-wave-arctic-circle
Zdjęcie: Ilya Varlamov / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)