EN / PL

Syberyjskie ciepło

30-06-2020

Syberyjskie miasto Wierchojańsk  jest znane z ekstremalnego zimna. Temperatury zimą spadają tutaj poniżej -50°C. Jednak 20 czerwca temperatury w mieście wzrosły do 38°C. Jeśli zostanie to potwierdzone przez Światowe Stowarzyszenie Meteorologiczne, jest to najwyższa  temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano na północ od koła podbiegunowego.

Wierchojańsk  doświadczył już wcześniej ekstremalnych upałów. 25 lipca 1988 roku miasto osiągnęło rekordową wówczas temperaturę 37,3°C. Nowy rekord, bije jednak ten sprzed 32 lat.

Na całym świecie maj był o 0,63°C cieplejszy od średniej temperatury w maju 1981 roku do 2010 roku, co według Copernicus Climate Change Service wystarczyło, by ustanowić nowy rekord. Jednak w niektórych częściach Syberii, szczególnie w północno-zachodniej części kraju, temperatury w maju były aż o 10 stopni C wyższe od średniej.

Region arktyczny ociepla się dwa razy szybciej niż reszta Ziemi. To zjawisko znane jako arktyczne ocieplenie. Według danych Copernicus średnie temperatury na Syberii od grudnia do maja były również najcieplejsze w historii, od 1979 roku. Łącząc ten fakt z  danymi NASA sięgającymi 1880 roku, badacze sugerują, że ten sześciomiesięczny okres jest prawdopodobnie bezprecedensowym w ciągu ostatnich 140 lat.

 

Źródło: https://www.sciencenews.org/article/siberia-verkhoyansk-record-heat-wave-arctic-circle

Zdjęcie: Ilya Varlamov / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

CZYTAJ TAKŻE

07-07-2020

#Trashrun – czyli sportowcy zachęcają do łączenia aktywności fizycznej i sprzątania śmieci

Ruszyła akcja #trashrun. Pod przewodnictwem m. in. sportowców olimpijskich, paraolimpijs...

07-07-2020

Golden Marketing Conference online – GMC Live! vol. 2

Już 15 lipca odbędzie się  Golden Marketing Conference online – GMC Live! vol. 2. Ko...

26-06-2020

Zmiany klimatu w Polsce. Raport PAN pokazuje czarne chmury nad naszym krajem

Zespół Doradczy ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk opublikował raport, kt&...