EN / PL

TogetAIR o suszy. Stale niszczymy naturalną retencję, musimy inaczej myśleć o opadach

02-07-2020

Szusza była jednym z tematów tegorocznej edycji szczytu klimatycznego TogetAIR 2020. Co możemy zrobić już dziś, by zaoszczędzić wodę w miastach i gminach wiejskich? Czy rozwój małej retencji wystarcza? O tym debatowali eksperci. Magazyn ClimateNOW! był patronem medialnym wydarzenia.

Przed debatą "Susza i wyzwania związane ze zmianami klimatu – czy można okiełznać Matkę Naturę?" słowo wstępne wygłosił minister klimatu Michał Kurtyka

– Kwestia wody staje się dla nas wyzwaniem absolutnie fundamentalnym. Dotychczas mówiliśmy dużo o smogu, ale równolegle poważnym wyzwaniem jest bilans wodny w naszym kraju. Jest to obecnie centralna kwestia, nad która pochyla się Ministerstwo Klimatu. Nad tą tematyką pracują także inne ministerstwa np. rolnictwa. W latach 60. i 70. XX wieku katastroficzna polityka betonowania, meliorowania, osuszania torfowisk i pól spowodowała, że dzisiaj mamy problemy w gospodarce wodnej. Musimy zwiększyć możliwość retencjonowania wody w Polsce. Musimy powrócić do mądrych rozwiązań jak małe zbiorniki wodne czy odbetonowanie miast. Każdy z nas może być aktorem walki powiększenia bilansu wodnego w Polsce – wskazał przedstawiciel resortu klimatu.

Jakub Pawłowski, dyrektor programowy TogetAIR zauważył, że o niezbędności wody wiedzą już dzieci w podstawówce.

– Jest czerwiec, a najbardziej suche miesiące dopiero przed nami. Kiedyś susza w Polsce była ewenementem, dziś jest normą. Jest to wyzwaniem przede wszystkim dla rolników i naszych portfeli – powiedział Pawłowski.

Drugim zjawiskiem są nagłe, ulewne opady deszczu.

– Sami sobie zgotowaliśmy ten los. Rządy asfaltu i betonu także nie pozostają bez wpływu. Czy możemy zrobić coś, żeby uniezależnić się od kaprysów Matki Natury? Receptą może być zrównoważone gospodarowanie wodą – wskazał Pawłowski.

Wśród ekspertów zasiedli także przedstawiciele administracji rządowej. Dyskusja dotyczyła rozwoju transportu wodnego oraz infrastruktury wodnej. W czasie debaty Anna Moskwa, wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wskazała, że jest pole współpracy między resortem a organizacjami ekologicznymi jak WWF, co potwierdził sam dr Przemysław Nawrocki z WWF Polska. Przedstawiciel organizacji powiedział o istocie ekologizacji transportu.

– W przypadku Polski nie ma racjonalnego i ekonomicznego argumentu, aby rozwijać żeglugę towarową – podkreślił Nawrocki.  

Moskwa z kolei przekonuje, że jest szansa na taki rozwój, ale bez tzw. „betonozy”, która często kojarzy nam się z np. kanałami reńskimi.

– Dziś dostosowanie wód do transportu nie musi się w ten sposób kojarzyć – powiedział Moskwa.

Nawrocki zauważył, że trzeba łapać każdą kroplę deszczu.

– Cały czas niszczymy naturalna retencję. Energetyka wodna wcale nie jest taka ekologiczna, gdyż instalacje niszczą ekosystem w rzekach. I tak jest na całym świecie – mówił Nawrocki.

Prof. Andrzej Mizgajski, doradca Prezydenta Pracodawców RP, zauważył, że musimy widzieć różne interesy różnych użytkowników w kontekście gospodarowania wody.

– Albo żegluga, albo przyroda – to żadna alternatywa – podkreślił.

W debacie uczestniczył także przedstawiciel Wód Polskich.

–  Musimy mówić globalnie o gospodarce wodnej w Polsce. Jest to system powiazań, dużej liczby problemów. Pierwszym zadaniem jest dostarczanie wody dobrej jakości. Musimy zdawać sobie sprawę, że 20 procent objętości wody, którą mamy do dyspozycji, musimy lepiej gospodarować – powiedział Wojciech Skowyrski, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony przed suszą. – Musimy dać wolność rzekom, zwiększać retencję dolinową. To nie wszystko. Musimy zacząć myśleć suszą, czyli zatrzymywać wodę, tam gdzie spadła. Musimy instalować małe zbiorniki wodne, oraz retencję korytową – tłumaczył.

Tomasz Grochowski prezes Retencja PL powiedział, że  jest bardzo istotne, by zebrać wodę, tam gdzie spadła.

– Dziś zaczynamy inaczej myśleć o deszczu i to jest dobry trend, musimy w inteligentny sposób skorelować go z prognozami dotyczącymi opadów np. z pomocą dobrodziejstw technologii – powiedział Grochowski.

TOGETAIR to rozmowy na szczycie o klimacie i gospodarce. W trakcie trzech dni odbyło się 11 debat tematycznych, szereg wystąpień i prelekcji branżowych, podczas których dziennikarze będą komentować i podsumowywać wnioski, które paneliści wypracowali w trakcie dyskusji. Obok poruszono tematy zmiany klimatu, energetyki, zrównoważonego rozwoju czy odpadów.

CZYTAJ TAKŻE

24-07-2020

Energia solarna w Wiedniu na rekordowych poziomach

Główny wiedeński dostawca energii, Wien Energie, zwiększył w pierwszej połowie 2020 roku...

24-07-2020

W 2040 do oceanów trafi trzy razy więcej plastiku niż dziś. Ale jeszcze można temu zapobiec

Szacuje się, że ilość plastikowych śmieci, które co roku wpływają do oceanów, wzr...

07-07-2020

#Trashrun – czyli sportowcy zachęcają do łączenia aktywności fizycznej i sprzątania śmieci

Ruszyła akcja #trashrun. Pod przewodnictwem m. in. sportowców olimpijskich, paraolimpijs...