EN / PL

Farmy fotowoltaiczne goszczą pszczoły

07-07-2020

Symbioza fotowoltaiki i pszczelarstwa staje się coraz bardziej popularnym konceptem na świecie. W obszarze instalacji solarnych inwestorzy decydują się na budowę pasiek, z korzyścią dla środowiska, i co najważniejsze – naszych małych przyjaciół, którym grozi wyginięcie.

Ratowanie degradowanego dziś ekosystemu powinno być w interesie wszystkich krajów na świecie. Codziennie słyszymy o kolejnych wymierających gatunkach zwierząt i roślin. Problem dotyczy także pszczół, które są istotnym elementem ekosystemu oraz procesu produkcji żywności. To właśnie one zapylają około 70 proc. roślin, które zapewniają społeczeństwu 90 proc. pożywienia. W dobie transformacji energetycznej jednym z ciekawych rozwiązań wspomagających życie pszczół jest instalowanie pasiek na farmach fotowoltaicznych.

Symbioza elektrowni słonecznych i pasiek pszczół miodnych został zapoczątkowana w 2010 r. Firma Belectric pozwoliła lokalnym pszczelarzom zainstalować ule na kilku brytyjskich farmach słonecznych. Projekt zakończył się sukcesem, a inne kraje i firmy poszły za ich przykładem.

Pszczoły z pasieki zainstalowanej na terenie PV Sulechów I

Takie rozwiązania także wprowadzane są w Polsce. Ostatnio Polenergia S.A, największa polska firma prywatna w sektorze energetycznym, poinformowała, że od blisko dwóch miesięcy prowadzi własną pasiekę. Ponad pół miliona pszczół mieszkających w dziesięciu ulach oraz kilkuhektarowa miododajna łąka kwiatowa, zwiększa bioróżnorodność farmy PV Sulechów I o mocy 8 MW – pierwszego fotowoltaicznego projektu Grupy.

 

Źródło: CleanTechnica/Polenergia/ Redakcja ClimateNOW

CZYTAJ TAKŻE

24-07-2020

Energia solarna w Wiedniu na rekordowych poziomach

Główny wiedeński dostawca energii, Wien Energie, zwiększył w pierwszej połowie 2020 roku...

24-07-2020

W 2040 do oceanów trafi trzy razy więcej plastiku niż dziś. Ale jeszcze można temu zapobiec

Szacuje się, że ilość plastikowych śmieci, które co roku wpływają do oceanów, wzr...

07-07-2020

#Trashrun – czyli sportowcy zachęcają do łączenia aktywności fizycznej i sprzątania śmieci

Ruszyła akcja #trashrun. Pod przewodnictwem m. in. sportowców olimpijskich, paraolimpijs...