EN / PL

#Trashrun – czyli sportowcy zachęcają do łączenia aktywności fizycznej i sprzątania śmieci

07-07-2020

Ruszyła akcja #trashrun. Pod przewodnictwem m. in. sportowców olimpijskich, paraolimpijskich, himalaistów i kierowców rajdowych ruszamy z domów, aby pobiegać i posprzątać porzucone śmieci, zalegające np. w polskich parkach, lasach i innych terenach zielonych. Wszędzie tam, gdzie najbardziej lubimy biegać lub spacerować. Ty też możesz podjąć wyzwanie #trashrun! To proste – idź na spacer lub wyjdź pobiegać, a równocześnie pozbieraj napotkane po drodze śmieci. Po wykonaniu zadania opublikuj zdjęcie oznaczone hashtagiem #trashrun i przekaż wyzwanie kolejnej osobie.


Trash Run to akcja łącząca aktywność sportową i działania ekologiczne. Co warte podkreślenia, hasło #trashrun wyszło już poza granice Polski i w akcję angażują się także zagraniczni sportowcy. Na czym to polega?

To prosty, ale bardzo potrzebny pomysł. Chodzi o wykonanie jakiejś aktywności fizycznej, takiej jak np. bieg, trucht czy nawet spacer, przy jednoczesnym zebraniu napotkanych po drodze śmieci. Każdy uczestnik akcji wrzuca na swój Instagram lub Facebook zdjęcie albo krótki film z akcji wraz z hashtagiem #trashrun. Co ważne, trzeba też nominować kolejną, co najmniej jedną osobę do udziału w akcji. Następny uczestnik będzie miał z kolei 72 godziny na podjęcie wyzwania, zrobienie własnego zdjęcia lub filmu i przekazanie zadania dalej – mówi pomysłodawca wydarzenia Marcin Jaskółka, miłośnik gór i snowboardu.


Ambasadorami akcji Trash Run w Polsce, którzy już wykonali swoje zadanie i przekazali kolejnym sportowcom zostali: m. in. trzykrotny rajdowy mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz, brązowa medalistka olimpijska z Rio 2016 w pięcioboju nowoczesnym Oktawia Nowacka, wioślarska mistrzyni świata z 2018 r. oraz brązowa medalistka olimpijska z Rio 2016 Agnieszka Kobus - Zawojska, żeglarska mistrzyni świata w klasie 470 i olimpijka Agnieszka Skrzypulec, reprezentant Polski w biegach górskich Krzysztof Bodurka, srebrny medalista w pływaniu z igrzysk paraolimpijskich w Rio 2016 Wojciech Makowski oraz bloger biegowy Marcin Wąsik.

Bieganie jest dla mnie bardzo ważną częścią przygotowań do rajdów. Najbardziej lubię biegać mając naturę na wyciągnięcie ręki, ponieważ mogę się wtedy wyciszyć i w pełni skupić na treningu. Niestety czasem jest o to trudno, nawet w lesie. Niestety ilość śmieci, którą napotyka się po drodze, po prostu mnie rozprasza. Akcja Trash Run ma za zadanie zwrócenia większej uwagi na ten coraz bardziej dotkliwy problem – mówi trzykrotny rajdowy mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz.

Kajetan Kajetanowicz


500 lat butelka plastikowa, 300 lat opona samochodowa, 120 lat jednorazowa torba foliowa, 100 lat puszka aluminiowa po napoju, 80 lat puszka po konserwie, a 30 lat karton po napoju - tyle czasu rozkładają się śmieci.

Pozostawione w lasach śmieci są więc przez lata śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących tam zwierząt. A dodatkowo są doskonałą pożywką dla ognia, co jest szczególnie niebezpieczne w czasie suszy, kiedy zagrożenie pożarem jest ogromne. Nie wspominając już o aspekcie estetycznym. Często trenuję na terenach leśnych, jednak ilość śmieci po prostu przeraża i nie pozwala w pełni czerpać z aktywności fizycznej na łonie natury. Dlatego warto dołączyć do akcji Trash Run. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i zrobić coś fajnego dla Ziemi  mówi pięcioboistka Oktawia Nowacka.
 

Oktawia Nowacka

 

W dobie koronawirusa aktywność fizyczna na świeżym powietrzu dla wielu osób stała się chwilą oderwania od domowej izolacji. Nawet 15 minut takiej aktywności dziennie pomaga nieraz złapać dystans do codziennych zmartwień. Niestety pandemia spowodowała też, że śmieci nie ubywa, lecz jest ich znacznie więcej!
 

Muszę przyznać, że z roku na rok jest coraz lepiej. Zawsze jak jestem w Warszawie, biegam nabrzeżem Wisły i tu obserwuje pozytywną zmianę. Niestety znacznie gorzej jest wiosną i latem, kiedy ludzie masowo wychodzą nad Wisłę. Teraz po okresie izolacji spowodowanej koronawirusem chętniej niż zwykle korzystamy z uroków przyrody. Niestety zdarza się, że ludzie pozostawiają nie tylko tradycyjne już spotykane śmieci, ale także maseczki. Tego łatwo nie da się posprzątać. Generalnie bieganie ze sprzątaniem jest super sprawą. Każde schylenie np. po papierek lub butelkę, to extra ćwiczenie gimnastyczne w trakcie biegu. A przez to lepsza kondycja i dodatkowo spalone kalorie – zwraca uwagę wioślarka Agnieszka Kobus-Zawojska

Agnieszka Kobus-Zawojska

Szacuje się, że samo miasto Gdańsk wydało w 2019 r. sezonie letnim prawie milion złotych na sprzątanie plaż. To m. in. dlatego, że w przypadku plaż standardowy wywóz śmieci jest niewystarczający. Niezbędne jest mechaniczne przesiewanie piasku.

Na polskich plażach najbardziej wszędobylskie są niedopałki papierosów. Są dosłownie wszędzie. A przecież niedopałki mogą zostać połknięte przez ryby, zatruwają wodę, a do tego są trudne do usunięcia. To smutny widok. Tym bardziej, że kosze na śmieci są przy niemal każdym wyjściu z plaży – mówi żeglarka Agnieszka Skrzypulec.


Tego lata wielu z nas spędzi wakacje w polskich górach. W samych tylko Tatrach w letnie weekendy szlaki przemierza łącznie niemal 20 tys. osób. Niestety nasilony ruch turystyczny przynosi na górskich szlakach ogromne ilości śmieci.

Podczas izolacji wielokrotnie mówiło się o tym, że nieobecność człowieka w górach służy przyrodzie i zwierzętom. Teraz, gdy turyści wrócili na górskie szlaki, znów pojawiły się złe nawyki. Zachęcam wszystkich do zbierania śmieci w górach. Dbajmy o nasze ukochane góry i przyrodę  komentuje biegacz górski Krzysztof Bodurka.

Szczegóły akcji możecie śledzić na oficjalnym profilu na Instagramie: https://bit.ly/trashrun lub na Facebooku: https://bit.ly/TrashRunFB 

Jeżeli czytasz ten tekst, to właśnie zostałeś nominowany do zadania #trashrun. Nie bądź obojętny i zadbaj o naszą planetę i własną kondycję! Na nominację odpowiedzieli już także m. in. wioślarka Natalia Madaj-Smolińska, narciarz wysokogórski Andrzej Bargiel, wioślarz Michał Szpakowski, snowboardzistka Kjersti Buaas czy himalaista Dave Watson.

 

Źródło: informacja prasowa

CZYTAJ TAKŻE

18-04-2021

Francja stawia na jednoślady

Francuzi, którzy zdecydują się pozbyć swojego starego samochodu otrzymają 2500 euro na z...

11-04-2021

W Japonii wiśnie zakwitły najwcześniej od 1200 lat. Naukowcy ostrzegają: To symptom poważnego kryzysu!

Wiosna w Japonii kojarzy się ze świętem kwitnących wiśni, znanym jako sakura. Obchodzone jest o...

11-04-2021

O szkodliwości modowych pokus

Kto nie lubi kupić sobie kolejnego t-shirta, czy sukienki. Szybka moda jest coraz tańsza, a co ...