EN / PL

Gdańsk aranżuje zieleń pełną kwiatów i instaluje domki dla owadów

21-07-2020

Pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni stworzyli niecodzienną aranżację przy Skwerze Gyddanyzc na terenie Śródmieścia.

Ogrodniczki GZDiZ zainstalowały na terenie skweru cztery duże drewniane skrzynie, w których zostało zasadzonych 400 roślin różnych gatunków. Kwiaty nawet po przekwitnięciu mają stanowić dekorację. Zasadzono przede wszystkim rośliny miododajne, a pomiędzy nimi zainstalowano 8 domków dla owadów.

Kompozycje roślinne są zdominowane przez trzy kolory: czerwony, pomarańczowy i żółty. W skrzyniach zasadzono liliowce, trytomy i krokosmie. W kolejnych dwóch skrzyniach znalazły się kwiaty w kolorze białym, niebieskim i różowym, tj. jeżówki, ostróżki, naparstnice oraz kocimiętki. Wśród wspomnianych roślin zobaczymy trawy, koper oraz amin. Magistrat informuje ponadto, że byliny będą upiększać plac od wiosny do później jesieni – ich przekwitłe kwiatostany będą również stanowiły ciekawą dekorację zimą.

Większość roślin składających się na kompozycję jest miododajna, zamontowano więc także osiem domków dla owadów.

Skrzynie zostały wykonane z desek, który były użyte wcześniej do budowy tarasów, użytkowanych podczas ubiegłorocznego Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Nie jest to jedyna inicjatywa Gdańska w zakresie rozwoju zieleni pod względem różnobarwnych kwiatów. Gdańsk w maju wysiał 4500 m2 łąk kwietnych. Łączna powierzchnia łąk kwietnych na terenie Gdańska wynosi koło 7500 m2. Na terenie wysianych w tym roku obszarów pojawią się fecelia, kolendra, aksamitka, kminek, malwy, ogórecznik, maki, słoneczniki, gryka oraz chabry.

Nie jest to całkowicie nowy projekt dla miasta położonego nad morzem. Do dwóch lat łąki kwietne można było spotkać w czterech lokalizacjach: Parku im. Ronalda Reagana, w Parku im. Jana Pawła II, w Parku Millenium na Zaspie, a także w Parku nad Opływem Motławy.

W porównaniu do standardowych trawników, łąki kwietne wymagają specjalnego przygotowania, ale mniejszej pielęgnacji. Rośliny łąkowe mają dłuższe korzenie, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na podlewanie wodą. Urzędnicy przekonują także, że nie wymagają nawożenia oraz częstego koszenia. Łąki kwietnie dają same korzyści, przyciągają owady i ptaki, co można wpisać w działania na rzecz rozwoju bioróżnorodności w miastach. W kolejnym numerze ClimateNOW! przyjrzymy się działalności innych polskich miast pod tym względem.

 

Źródło: Gdańsk.pl/Redakcja ClimateNOW
Zdjęcie: fot. Katarzyna Szumała, Karol Stańczak
/GZDiZ

CZYTAJ TAKŻE

24-07-2020

Energia solarna w Wiedniu na rekordowych poziomach

Główny wiedeński dostawca energii, Wien Energie, zwiększył w pierwszej połowie 2020 roku...

24-07-2020

W 2040 do oceanów trafi trzy razy więcej plastiku niż dziś. Ale jeszcze można temu zapobiec

Szacuje się, że ilość plastikowych śmieci, które co roku wpływają do oceanów, wzr...

07-07-2020

#Trashrun – czyli sportowcy zachęcają do łączenia aktywności fizycznej i sprzątania śmieci

Ruszyła akcja #trashrun. Pod przewodnictwem m. in. sportowców olimpijskich, paraolimpijs...