EN / PL

Lato, komary i nerwy

23-07-2020

Po deszczowym, w większości kraju początku lata, zaczęły dokuczać wszystkim komary. W walce z tymi wyjątkowo uciążliwymi insektami warto sięgać po rozwiązania naturalne, przyjazne środowisku, a przed wszystkim nieszkodliwe dla zwierząt, w tym szczególnie dla owadów zapylających.

Z pewnością skuteczne są akcje ograniczania populacji komarów. Prowadzone metodą biologiczną odkomarzanie, jest bezpieczne dla człowieka i środowiska. W takich miejscach jak rowy melioracyjne, kałuże, sadzawki, stawy, jeziorka, oczka wodne (a także w wodach płynących w przypadku zwalczania larw meszek) rozprowadzane są preparaty, które oddziałują na larwy, uniemożliwiając im przepoczwarzanie się w dorosłe osobniki. Środki biologiczne nie wpływają szkodliwie na ryby, płazy, skorupiaki, mięczaki i inne organizmy wodne. Są całkowicie bezpieczne dla człowieka oraz zwierząt dzikich i domowych. Wymagają jedynie bieżącego monitoringu miejsc i decyzji o podaniu odpowiednich środków.

Zdecydowanie sprzymierzeńcami w walce z komarami są jerzyki. Ptaki te większość życia spędzają w locie. Latając nie tylko polują, ale także zbierają materiał do budowy gniazda, piją wodę, a nawet śpią.

W sezonie lęgowym dorosły jerzyk potrafi zjeść nawet do 20 tysięcy owadów w ciągu doby.

Poza komarami jerzyki zjadają także meszki oraz mszyce. Tak więc duża liczba tych ptaków może skutecznie konkurować z akcjami odkomarzania. Od wielu już lat polskie miasta tworzą warunki dla gniazdowania jerzyków, montując w ich przestrzeni budki lęgowe. Najlepsze efekty daje montowanie kilku obok siebie, z ich ekspozycją na otwartą przestrzeń. Gniazdowanie jerzyków w koloniach stwarza im zbliżone do naturalnych warunki. W nocy kiedy jerzyki odpoczywają aktywne są nietoperze. One również żywią się owadami.

Dla przykładu karlik malutki, potrafi w ciągu nocy zjeść 1000 do 2000 komarów.

W Instytucie Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w Zakładzie Zoologii, kierowanym przez prof. dra hab. Piotra Tryjanowskiego, prowadzone są eksperymenty, mające określić rolę zwierząt w zwalczaniu komarów w miastach. 

Naukowcy wykazali, że najskuteczniejsi w regulowaniu populacji są ich naturalni wrogowie: wśród ptaków głównie jaskółki i jerzyki, ssaków – nietoperze, a wśród płazów – żaby, traszki i ropuchy. Według naukowców przeceniona jest natomiast rola ryb, którymi zapełnia się zbiorniki wodne w celu zwalczania komarów.

Wiele miast stosuje zarybianie jako podstawę strategii walki z komarami. Zdaniem naukowców, głównie herpetologów to duży problem. Dlatego badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu od trzech lat sprawdzają, ile larw i dorosłych owadów (imago) potrafią zjeść żaby i ropuchy. Eksperymenty prowadzone są w specjalnie założonych zbiornikach wodnych na terenie uczelni.

 

Zdjęcie: pexels.com

CZYTAJ TAKŻE

20-09-2020

CO2 rządzi klimatem

Przeszłe zmiany klimatu pokazują, jak bardzo klimat jest czuły na wahania ilości dwutlenku węgl...

20-09-2020

Opowieść o dwóch filmach

“ Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas ...

20-09-2020

Zniknie kluczowa bariera rozwoju elektromobilności – opublikowano projekt rozporządzenia wdrażającego E-Taryfę

Naczelny postulat „Białej Księgi Elektromobilności PSPA”, dotyczący wprowadzenia sp...