EN / PL

Warszawa instaluje ekologiczne wiaty przystankowe

14-08-2020

Wiaty przystankowe z roślinnością zamontowaną na dachu stają się coraz popularniejsze na świecie. Pomysł zaczęła wdrażać także Warszawa. Na Żoliborzu przy ul. Ks. J. Popiełuszki możemy już korzystać z wiaty przystankowej pokrytej roślinnością. O proekologicznym projekcie poinformował Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. W planie jest budowa kolejnych zielonych wiat. 

Zielony dach ma powierzchnię 9 m2. Instalacja pomoże zmagazynować około 90 l wody rocznie. Ponadto wiata o około 15-20 proc. redukuje zanieczyszczenie powietrza w jej najbliższym otoczeniu. W skali roku instalacja absorbuje 7,3 kg CO2. W upalne dni wiata wpływa również na obniżenie temperatury w jej pobliżu nawet o 3-5 ℃. Nie zapominajmy także o pozytywnym wpływie na owady – przede wszystkim pszczoły. 

Dach wiaty zazielenił się za sprawą rozchodników, czyli roślin z rodziny gruboszowatych, wyjątkowo wytrzymałych na nieprzyjazne warunki atmosferyczne (susza, niskie i wysokie temperatury). 
Niedawno pisaliśmy o tym, że przezroczyste bariery stosowanymi w budownictwie miejskim (m.in. szklane ścianki, okna, czy inne bezbarwne elementy) negatywnie wpływają na ptaki, które nie widząc ich zderzają się z nimi. Projektanci zielonej wiaty wzięli to pod uwagę – w konstrukcji zastosowano specjalne oznaczenia, które zabezpieczają ptaki przez kolizjami z szybami. 

 

Źródło: ZTM Warszawa/ClimateNOW!

 

CZYTAJ TAKŻE

20-09-2020

CO2 rządzi klimatem

Przeszłe zmiany klimatu pokazują, jak bardzo klimat jest czuły na wahania ilości dwutlenku węgl...

20-09-2020

Opowieść o dwóch filmach

“ Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas ...

20-09-2020

Zniknie kluczowa bariera rozwoju elektromobilności – opublikowano projekt rozporządzenia wdrażającego E-Taryfę

Naczelny postulat „Białej Księgi Elektromobilności PSPA”, dotyczący wprowadzenia sp...