EN / PL

Polskie antidotum na groźną chorobę pszczół. Bez skutków ubocznych i jakiejkolwiek szkody dla środowiska

14-08-2020

Prof. Sławomir Bakier z Politechniki Białostockiej znalazł sposób na zgnilca złośliwego – zaraźliwą chorobę bakteryjną pszczół.

Kompozycja lecznicza opracowana na bazie złotoporka niemiłego, grzyba z Puszczy Białowieskiej, ma szansę stać się pierwszym naturalnym środkiem na zgnilca. To wynik kilkuletnich prac badawczych prof. Sławomira Bakiera, dyrektora Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej, który jest także pszczelarzem.

Zgnilec amerykański czy europejski, czyli złośliwy, to trudna do zatrzymania choroba, niezwykle zjadliwa i zaraźliwa. Zgnilec złośliwy pszczół jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Można go leczyć antybiotykami lub polisulfamidami, jednak tego typu rozwiązania są zakazane na terenie Unii Europejskiej. Jedynym skutecznym sposobem jest przenoszenie niezarażonych pszczelich rodzin. Problem zgnilca ma charakter globalny i dotyczy wszystkich krajów, w których hodowane są pszczoły. W Europie żyje ok. 15 mln rodzin pszczelich. Z danych Głównego Inspektora Weterynarii wynika, że z roku na rok w Polsce rośnie liczba ognisk zgnilca. W roku 2017 potwierdzonych było 137, w kolejnym roku 170, a w roku 2019 GIW potwierdził już 260 ognisk.

Każdy gatunek ma swoje miejsce i pełni określoną funkcję w ekosystemie. Jeśli ginie, pogarsza się różnorodność biologiczna a ekosystem staje się mniej stabilny. Pszczoły pełnią w środowisku kluczową rolę. Jest nią m.in. zapylanie roślin. Właściwe to kluczowy sposób na zachowanie bioróżnorodności. Znaczenie tego jest tym większe im bardziej postępuje degradacja środowiska i ginie coraz więcej gatunków. A to właśnie pszczele zapylanie utrzymuje tę równowagę.

Źródło: Politechnika Białostocka, https://pb.edu.pl/2020/07/21/naukowiec-z-politechniki-bialostockiej-bliski-rozwiazania-globalnego-problemu-choroby-pszczol/
Zdjęcie: amadej trnkoczy (amadej) / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

CZYTAJ TAKŻE

20-09-2020

CO2 rządzi klimatem

Przeszłe zmiany klimatu pokazują, jak bardzo klimat jest czuły na wahania ilości dwutlenku węgl...

20-09-2020

Opowieść o dwóch filmach

“ Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas ...

20-09-2020

Zniknie kluczowa bariera rozwoju elektromobilności – opublikowano projekt rozporządzenia wdrażającego E-Taryfę

Naczelny postulat „Białej Księgi Elektromobilności PSPA”, dotyczący wprowadzenia sp...