EN / PL

Aplikacja z Politechniki Śląskiej podpowie najbardziej zrównoważony środek transportu

17-08-2020

Na Politechnice Śląskiej trwają prace nad aplikacją, która umożliwi zaplanowanie podróży, nie tylko pod względem czasu przejazdu i pokonywanej odległości czy kosztów, ale także da możliwość wyboru transportu zgodnie z jego oddziaływaniem na środowisko.

 – Osoba która chce przemieścić się z punktu A do puntu B ma możliwość wyboru pomiędzy wszystkimi możliwymi na danym obszarze elementami transportu, czyli może przemieszczać się pieszo, samochodem, czy samochodem elektrycznym – mówi dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej.

Dzięki analizie danych możliwy będzie m.in. wybór najbardziej ekologicznego wariantu podróży. Narzędzie powstaje w Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej i powinno być gotowe do końca 2020 roku.
Aplikacja „Electric Travelling – system planowania podróży” ma być częścią systemu powstającego w międzynarodowym projekcie badawczo-rozwojowym Electric TravellingJednym z jego glównych założeń jest wsparcie wdrażania elektromobilności w obszarach miejskich.


Finalnie powstanie system informatyczny, wspomagający zarówno osoby podróżujące, jak i władze lokalne. Aplikacja ETPlanner, umożliwi planowanie podróży od drzwi do drzwi, z algorytmem optymalizowania tras, uwzględniającym pojazdy elektryczne. Pod kątem podróży elektrycznymi środkami transportu wskazywane będą m.in. szacowane zużycie energii oraz dane nt. potrzeb i możliwości w zakresie ładowania.

 

Źródło: tvs.pl

CZYTAJ TAKŻE

20-09-2020

CO2 rządzi klimatem

Przeszłe zmiany klimatu pokazują, jak bardzo klimat jest czuły na wahania ilości dwutlenku węgl...

20-09-2020

Opowieść o dwóch filmach

“ Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas ...

20-09-2020

Zniknie kluczowa bariera rozwoju elektromobilności – opublikowano projekt rozporządzenia wdrażającego E-Taryfę

Naczelny postulat „Białej Księgi Elektromobilności PSPA”, dotyczący wprowadzenia sp...