EN / PL

Kwitnące pocztówki, czyli biodegradowalny projekt Olgi Zelenskiej

12-09-2020

Wysyłane przez nas, np. podczas wakacji, pocztówki najczęściej przestawiają elementy charakterystyczne dla danego państwa czy miasta. Olga Zelenska zaprojektowała zupełnie wyjątkowe, bo biodegradowalne kartki pocztowe, które zawierają… nasiona roślin. Można je zabrać ze sobą i zasadzić w wybranym miejscu na świecie.

Projekt „Znikąd, z miłością” to seria pocztówek, które kryją w sobie nasiona wybranych roślin. Do ich kreacji projektantka wybrała tradycyjne metody papiernicze. Pocztówkę wystarczy zakopać w ziemi. Z kartek wyrosną nam takie rośliny jak mniszek lekarski, babka lancetowata, koniczyna, rumianek, biała gorczyca, nagietek, lebiodka pospolita, czy majeranek. 

Projekt przekonuje, że natura kojarząca się nam z domem może podtrzymać związek np. z ojczyzną na poziomie emocjonalnym. W końcu kto nie lubi kwiatów? School of Form zauważa, że autorka zakłada, że w dobie ciągłego ruchu i niestabilności to natura ma zbawienny wpływ na stan emocjonalny człowieka. Autorka doskonale rozumie osoby podróżujące lub emigrujące.

– Przyjechałam do Polski z Ukrainy i wiem, co znaczy tęsknić za ojczyzną. Właśnie nostalgia i smutek towarzyszące przeprowadzkom stały się inspiracją do projektu. Rozmawiałam z innymi imigrantami. Okazało się, że wielu z nich wzięło ze sobą coś, co przypomina im o domu. Polka, która wyjechała do Holandii zabrała kasztany, Koreanka – czarny sezam, Amerykanka – nasiona dębu – opowiada Olga Zelenska.

Olga Zelenska jest absolwentką School of Form ze specjalizacją domestic design. Podczas Global Grad Show w Dubaju została wyróżniona za pracę dyplomową „Znikąd, z miłością. Emocjonalna więź z roślinami w czasach niepewności miejsca”. Projekt Olgi Zelenskiej otrzymał równiez honorowe wyróżnienie w konkursie Progress Prize, którego celem jest odkrywanie potencjału projektantów nowego pokolenia.
 

Źródło: School of Form/WhiteMad/ClimateNOW!

CZYTAJ TAKŻE

20-09-2020

CO2 rządzi klimatem

Przeszłe zmiany klimatu pokazują, jak bardzo klimat jest czuły na wahania ilości dwutlenku węgl...

20-09-2020

Opowieść o dwóch filmach

“ Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas ...

20-09-2020

Zniknie kluczowa bariera rozwoju elektromobilności – opublikowano projekt rozporządzenia wdrażającego E-Taryfę

Naczelny postulat „Białej Księgi Elektromobilności PSPA”, dotyczący wprowadzenia sp...