EN / PL

Dzieci wychowane w otoczeniu zieleni mają wyższe IQ

12-09-2020

Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Hasselt w Belgii, badjący wpływ otoczenia na rozwój dzieci.

– Jest coraz więcej dowodów na to, że zielone otoczenie wiąże się z funkcjami poznawczymi człowieka, takimi jak umiejętności pamięciowe i skupianie uwagi – tłumaczy prof. epidemiologii środowiskowej, Tim Nawrot.

Belgijscy naukowcy przebadali na ile środowisko i kontakt z naturą wpływają na iloraz inteligencji dzieci oraz ich zachowania. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Plos Medicine. Do pomiaru zieleni w okolicach zamieszkania dzieci wykorzystywano zdjęcia satelitarne.

Okazuje się, że dzieci otoczone zielenią są bardziej inteligentne i mniej podatne na trudne reakcje jak np. napady złości. Średni wynik IQ badanych dzieci wyniósł 105. 4 proc. dzieci mieszkających w sąsiedztwie o niskim poziomie zieleni uzyskało mniej niż 80 IQ. Żadne z dzieci „z obszarów zielonych” nie sięgnęły poziomu poniżej 80 IQ.

Naukowcy przebadali ponad 600 dzieci w wieku 10-15 lat. Wyliczono, że 3-procentowy wzrost zieleni w sąsiedztwie podnosi poziom IQ o 2,6 pkt. Zjawisko dotyczy biedniejszych jak i bogatszych regionów. Wykształcenia i status majątkowy rodziców nie mają wpływu na poziom inteligencji. 

Nie są znane dokadne powody, dlaczego tereny zielone w pozytywny sposób wpływają na rozwój dzieci. Naukowcy podejrzewają, że przebywanie na łonie natury nie generuje większego stresu, gwarantuje szersze spektrum zabaw i kontaktów społecznych oraz bodźców. Zielone tereny dostarczają więcej stymulujących rozwój zabaw, aniżeli przebywanie na obszarze praktycznie w całości zabetonowanym. 

Tim Nawrot przekonuje, że urbaniści i decydenci w miastach powinni częściej uwzględniać wydzielone, zielone obszary, co dawałoby optymalne środowisko dla rozwoju naszych dzieci. 

Źrodło: The Guardian/ClimateNOW
Zdjęcie: Pixabay

 

CZYTAJ TAKŻE

20-09-2020

CO2 rządzi klimatem

Przeszłe zmiany klimatu pokazują, jak bardzo klimat jest czuły na wahania ilości dwutlenku węgl...

20-09-2020

Opowieść o dwóch filmach

“ Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas ...

20-09-2020

Zniknie kluczowa bariera rozwoju elektromobilności – opublikowano projekt rozporządzenia wdrażającego E-Taryfę

Naczelny postulat „Białej Księgi Elektromobilności PSPA”, dotyczący wprowadzenia sp...